مراحل و الزامات راه اندازی سانترال

مراحل و الزامات راه اندازی سانترال

سانترال چیست؟

در یک مجموعه مانند شرکت ها و ارگان های کوچک با به اشتراک گذاشتن تعدادی از خطوط شهری توسط نصب و راه اندازی سانترال، یک شبکه خصوصی ایجاد می شود. با وجود این شبکه خصوصی امکان استفاده برای تمام داخلی ها با تنظیم امکانات و محدودیت ها به وجود می آید. دستگاه سانترال یا  Private branch exchange (PBX) همانند یک مرکز مخابرات کوچک عمل کرده و در اختیار یک مجموعه قرار می گیرد. مزایا و ویژگی های برجسته دستگاه و تلفن های سانترال، شرکت ها و حتی برخی از فروشگاه ها را به سمت خود کشانده است.

اگر بخواهیم به برخی از این امتیازات اشاره کنیم، شامل موارد زیر می شود:

 • اشتراک گذاشتن خطوط شهری
 • تلفن گویا
 • دسترسی آسان
 • حذف هزینه های داخلی
 • محدود کردن شماره
 • بستن صفر
 • اجرای تایمر

تخصص عصر ارتباطات در نصب سانترال

شرکت عصر ارتباطات با وجود پرسنل و کارشناسان مجرب و متخصص در نصب و راه اندازی سانترال نقش بسزایی در دهه های اخیر داشته است. با وجود دستگاه های سانترال شما می توانید خطوط شهری را که قبلا برای کار و کسب خود در اختیار داشتید به طور چشمگیری افزایش دهید. بر فرض مثال چنانچه شما در مجموعه کاری خود حدود 100 پرسنل را با 15 خط شهری را بسختی مدیریت می کنید با وجود سانترال این 15 خط شهری را بین 100 نفر تقسیم کنید. علاوه براین شما می توانید از مراکز تلفن سانترال بدون نیاز به خطوط شهری به راحتی تماس های داخلی را بین پرسنل خود داشته باشید. قابلیت پشتیبانی یک اپراتور از چند خط شهری و یا حتی استفاده از اپراتور گویا (دیزا) از دیگر مزایای سانترال است. همین مزایا باعث شده است که شرکت عصر ارتباطات به عنوان نماینده رسمی محصولات مخابراتی پاناسونیک در ایران و مورد تایید شرکت کامتل، به صورت تخصصی و حرفه ای نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک را برای شما به راحتی و بدون دردسر پیاده سازی کند.

مراحل و الزامات نصب و راه اندازی سانترال پاناسونیک

برای بهره بردن از سانترال های پرظرفیت و کم ظرفیت در راستای ایجاد ارتباط آسان و مقرون به صرفه مراحلی و الزاماتی واجب می باشد مانند:

 

 • محل نصب سانترال

پیدا کردن محل مناسب جهت نصب دستگاههای سانترال Panasonic جزو اولین و مهمترین مراحل نصب و راه اندازی PBX می باشد. در بیشتر مواقع بهترین مکان برای نصب سانترال دیواری با سطح مسطح و بافاصله حدودی یک متر بالاتر از سطح زمین است. این مکان بایستی دور از هرگونه وسایل حرارتی و رطوبت باشد زیرا باعث آسیب رسیدن به دستگاه می شود.

 

 • نقشه مخابراتی و آرایش کابل کشی

تهیه نقشه مخابراتی را به دستان مجرب کارشناسان عصر ارتباطات بسپارید. این نقشه جهت انجام مراحل بعدی کابل کشی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ بندی خطوط مخابراتی، رن گبندی کابل های داخلی و شماره خط ها توسط همین نقشه مخابراتی مشخص می شود. همین نقشه راهنمای شما در سیم کشی داخلی ها یعنی از نقطه شروع تا دستگاه سانترال می باشد. دیجیتال، آنالوگ و یا هایبرید سه نوع مختلف از داخلی های هر مجموعه است که بسته به نوع انتخابی، کابل کشی های آن متفاوت است. در مدل آنالوگ و دیجیتال از یک زوج (دو رشته سیم) و در مدل هایبرید از دو زوج سیم (یکی برای انتقال دیتا و دیگر برای صدای بوق) استفاده می شود. در دستگاه های سانترال پرظرفیت همانند TDA ، TDE و 1232 از کابل آمفونال جهت اتصال بین مرکز تلفن با پست بکار می برند. در این موارد از کابل های 16 زوج و یا 25 زوج استفاده می شود که یک سر کابل را به سوکت 50 پین وصل می کنند. اما زمانی که سانترال های کم ظرفیت مانند TES و TEM انتخاب می شود اتصال از طریق سر سوکت های تلفنی RJ11 به جک مربوط به داخلی و یا شهری برقرار می شود.

 

نصب و راه اندازی گام دوم سانترال

 

 • نصب سخت افزاری سانترال

کابل، دکت و دستگاههای تلفن بعد از ساماندهی و شکل دهی این کارها انجام می شود و روند راه اندازی ارتباط شروع می شود. حساسیت این مرحله بسیار بیشتر از مرحله نرم افزاری نصب و راه اندازی سانترال است. با کوچکترین اشتباه و یا خطا عملیات نصب و راه اندازی عقب افتاده و خسارات زیادی را برای شرکت یا سازمان در پی خواهد داشت. از این رو کمک گرفتن از کارشناسان حرفه ای و مجرب شرکت عصر ارتباطات بهترین گزینه انتخابی برای کاهش هزینه های مازاد خواهد بود.

 

 • نصب نرم افزاری سانترال

مراحل سخت افزاری که به اتمام رسید، فرایند نصب نرم افزاری شروع می شود. برنامه ریزی، همگام سازی و معرفی کارت ها در این مرحله انجام می شود. اجرا سازی راهنمای گویا مرحله ای، بستن صفر و دو بند صفر، تنظیم داخلی، تنظیم تایمر، محدود کردن طول زمان مکالمه، یکپارچگی دستگاه های فکس، تنظیم داخلی برای دستگاه فکس، اتصالات، راه اندازی سیستم دکت از دیگر اقداماتی است که در این مرحله بایستی به پایان برسد.

 

 • تنظیم کدهای تلفن سانترال

بخش خیلی حساس نصب و راه اندازی دستگاه های سانترال پاناسونیک به تنظیم کد دهی درست برمی گردد. اشتباه در یک کد تاثیراتی همچون بهم خوردن کامل سیستم و حتی ایجاد اختلال در تماس های داخلی و خارجی را به همراه دارد. این کدها که برای تنظیمات اصلی و خاص دستگاه تعریف شده اند به شما کمک می کند که بدانید کدامیک از تماس های شرکت مخصوص شما می باشد و برای ارتباط برقرار کردن نیاز به فشار دادن کدام کلید دارید. برای اینکه دچار مشکلاتی از این قبیل نشوید حتما سعی کنید از تجربه کارشناسان عصر ارتباطات بهره ببرید.

 

تجهیزات سانترال پاناسونیک کدام است؟

سیستم هایی که به سانترال پاناسونیک مجهز می شوند شامل چندین بخش هستند از قبیل:

 

 • دستگاه مرکزی

بررسی دستگاه PBX بر اساس دو پارامتر اصلی و چند پارامتر فرعی انجام می شود. ظرفیت اصلی دستگاه که قابلیت پشتیبانی آن را از چند خط شهری و داخلی نشان می دهد، موضوع اصلی می باشد. اینکه دستگاه نهایتا گنجایش و ظرفیت چند خط شهری و داخلی را دارد بسیار مهم است. بعد از آن قابلیت سرویس دهی به چه نوع گوشی و خط شهری بایستی ارزیابی شود.

 

 • گوشی های تلفن سانترال

تنوع کارهای کارمندی، مدیریتی، منشی گری باعث ایجاد تلفن های سانترال متنوع و متفاوت شده است. چنانچه گوشی برای کارمندان عادی با قابلیت مشخص و محدود باشد و یا از نوع منشی مدیریتی جهت استفاده های حرفه ای در فروشگاه آنلاین عصر ارتباطات یافت می شود.

 • کارت خط داخلی

کارت داخلی که وظیفه اتصال گوشی تلفن به باکس سانترال را دارد بایستی بر اساس نیاز فرد خریداری شود. ارتباط بین کارت داخلی و پست تلفن از طریق کابل آنفونال برقرار می شود و باعث می شود که کابل های مخابراتی خط داخلی تا پای میز کارمندان برسد.

 

 • کارت خط شهری

کارت خط شهری جهت ایجاد برقراری ارتباط بین خطوط شهری و دستگاه مرکزی سانترال استفاده می شود. کارت خط شهری که بر روی دستگاه مرکزی تعبیه می شود و خطوط شهری را به مرکز تلفن وصل می کند. این کارت ها در ظرفیت و انواع مختلف جهت کارها و قابلیت های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

 

 • تجهیزات جانبی سانترال

تجهیزات جانبی در قالب باکس های که قابلیت های دیگری را به دستگاه سانترال اضافه می کند، ارائه می شود.

انواع تجهیزات جانبی سانترال کدام است؟

تعداد و انواع تجهیزات جانبی PBX شامل موارد زیر است:

 

 • باطری سانترال

دستگاه های سانترال الکترونیکی با جریان برق کار می کنند. باطری پشتیبان می تواند امکان استفاده از دستگاه سانترال و قابلیت های آن را در هنگام قطعی و یا نبودن برق فراهم کند. در صورتی که برق شهری قطع  و ولتاژ DC مورد نیاز در دسترس نباشد، بکاپ باطری بهترین گزینه برای جلوگیری از قطعی برق می باشد. در انتخاب باتری بک آپ دقت کنید زیرا سازگار آن با مدل دستگاه سانترال واجب می باشد.

 

 • کابل رابط باطری

برای اتصال باطری بک آپ به دستگاه سانترال از کابل رابط استفاده می کنند تا در صورت قطعی برق بتوانند از آن به جای منبع برق استفاده کنند.

 

 • پچ پنل تلفنی

برای نظم دهی به کابل ها از پچ پنل کمک گرفته می شود در واقع سوکت های دستگاه سانترال ابتدا وارد پچ شده و بعد از آن به پریز تلفن وصل می شود.

 

 • پنل آیفون

برای باز کردن درب با کمک تلفن بایستی ابتدا پنل آیفون مخصوص به دستگاه را نصب کرد. پس از آن با واردن کردن یک کد، درب به راحتی از طریق تلفن باز خواهد شد.

 

 • تلفن دکت و آنتن

تکنولوژی دکت را دستگاه های سانترال دیجیتال و تحت شبکه استفاده می کنند. در صورتی که بخواهید از تلفن بی سیم بر روی این دستگاه ها استفاده کنید بایستی از دکت کمک بگیرید. نحوه اتصال دکت از طریق داخلی های دیجیتال به سانترال می باشد و علاوه براین آنتن نیز بکار گرفته می شود.

 

تجهیزات جانبی صوتی

 

 • صندوق صوتی پاناسونیک

چنانچه با سیستم منشی تلفنی آشنایی دارید درک صندوق صوتی نیز برایتان راحت خواهد بود. با نصب دستگاه TVM به هنگام تماس مشتری با شرکت، داخلی ها به صورت گویا معرفی می کنند و مشتری را به سمت فرد مورد نظر هدایت می کنند.

 

 • دستگاه ضبط مکالمات

دستگاه ضبط مکالمات شامل پکیج نرم افزار و سخت افزاری می باشد که برای ضبط مکالمات تلفنی و ذخیره سازی مکالمات بر روی RAM به کار می رود. این نکته فراموش نشود که برای استفاده از قابلیت های این دستگاه، یک سیستم به صورت تمام وقت باید در کنار آن روشن باشد.

 

نمایندگی فروش سانترال پاناسونیک در فروشگاه عصر ارتباطات

نمایندگی فروش سانترال عصر ارتباطات در همه زمینه های فروش به خصوص کارشناسی، معرفی دستگاه های سانترال، خدمات پس از فروش به همراه گارانتی یکساله با بهترین خدمات رسانی از ویژگی های بارز فروشگاه آنلاین عصر ارتباطات می باشد.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید